Aft Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Çıktığı andan itibaren bizi perişan eden, yemeden içmeden kesen hastalık, aft. Yanak ve dudağın iç kısmında veya yumuşak damak kısmında ortaya çıkan aftlar, yüzeysel ülserdir. Sadece bir adet oluşabileceği gibi bir kaç farklı yerde oluşması da mümkün. Hafif çukur halde oluşan aftlar, oldukça acı verici maalesef. Hemen kurtulmak istediğimiz bu rahatsızlık ortalama 5 gün içerisinde iyileşmektedir. Tabii yapacağınız tedavi yöntemi de önemli. Peki, bu aftlardan nasıl kurtuluruz? Aft neden oluşur? Nasıl geçer? Geçmesi için neler yapmalıyız? Sorularınızın cevabı bu sayfada! 🙂

Aft Neden Oluşur?

Aft oluşumun pek çok nedeni mevcut fakat baş sebepleri arasında; stres, sigara kullanımı, tahriş edici yiyecekler yeme, B12 eksikliği, fazla C vitamini tüketimi, bağışıklık sistemi sorunları ve folik asit eksikliği. Ayrıca diş macunlarının içerisinde yer alan sodyum laury sülfat adlı madde, ağız içindeki hücreleri tahriş ederek aft oluşumuna sebep olabilir.

Aft Nasıl Geçer?

1- İlaç Kullanımı

Aft yaralarının iyileşmesi için en ideal yöntem ilaç kullanımıdır. Bu ilaçlar sayesinde daha kısa süreli çözümler elde etmeniz mümkün. Benim sizler için önerebileceğim markalar ise piraldyne ve kenacort. Biri sıvı halde diğeri ise krem halde. Bu iki ilacı kullanarak aftlardan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

kenacort_cream_-_0-1_5_gm_tube

2- Sumak

Biraz koca karı yöntemi olsa da, aft üzerine sumak basmak da tedavi yöntemleri arasında. Parmağınız ile ağız içindeki afta sumağı yedirip, bir kaç dakika beklemelisiniz. Biraz acı verici olsa da iyi sonuçlar alacaksınız eminim.

sumak

3- Vitamin Alımı

Eğer ağızda çıkan aft, bir vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu eksiklik kapatılarak aftın geçmesi sağlanabilir. Ya da daha çok et, balık, süt ürünleri ve yumurta tüketmeye çalışmalısınız.

b12-vitamini-faydalari

4- Dikkatli Beslenme

Oluşan aft tahriş sonucu meydana gelmişse yapılacak iş çok basit. Sert ve sivri yiyeceklerden uzak durarak yaranın daha da tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca asitli içeceklerden, baharatlı yiyeceklerden ve ekşiden uzak durarak tedavi sürenizi hızlandırabilirsiniz.

7_3

5- Tuzlu Su

Aft yaralarını ilaçsız bir yöntem ile iyileştirmek istiyorsanız tuzlu su yöntemi en ideali. Yarım bardak suya bir tatlı kaşığı tuz atarak elde edeceğiniz solüsyonu günde üç kere gargara yapın, iyileştiğini göreceksiniz.

evde-tuzlu-su

En kısa sürede iyileşmeniz ümidiyle, hoşçakalııın. 🙂

Düşüncelerinizi ve sorularınızı ister mail ister yorum aracılığı ile bana ulaştırabilirsiniz. 🙂

 

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...