Amazon.com Jeff Beezos tarafından 1994 Temmuz ayında kurulmuştur. Adını dünyanın en büyük nehri olan ”Amazon”dan almaktadır. Kurusucu Jeff Beezos arama yapıldığında veya web siteleri sıralandığında kendi sayfasının ilk sıralarda (alfabetik olarak) yer almasını istiyordu. Bu yüzden a harfi ile başlayan bir domain (alan adı) alması uygun olacaktı. Dünyanın en büyük nehri amazon ile birlikte tam da istediği oldu diyebiliriz.

Amazon.com’dan nasıl alışveriş yapılır?

Yapmanız gereken www.amazon.com adresine girip üye olmanız. Üye olmak ücretsiz ve gayet basit. Mail onaylamasını yaptıktan sonra artık amazon.com adresinden alışverişe başlayabilirsiniz!

Amazon.com güvenilir midir?

Kesinlikle güvenilir bir alışveriş sayfası. Hatta şunu anlatmak istiyorum. 500$ gibi bir fiyata tablet almıştım. 200$ vergi ödemiştim. (Vergi tutarını ödeme yapmadan önce görebiliyor ayrıca gümrükte ekstra bir vergi sürprizi ile karşılaşmıyorsunuz) Normalde %20 civarında bir vergi almaları gerekiyor. Yani 100$. Ama 200$’a razı olmuştum. Nitekim 2 ay sonra hesabıma 100$ geri ödeme yapılmış! Oysa ki ben onu unutmuştum bile, ama amazon unutmamış 🙂 Ayrıca müşteri hizmetleri çok meşhurdur. Dünyanın en iyi müşteri hizmetlerine sahiptir.

amazon.com nasıl sipariş verilir konulu yazımız

amazon.com nasıl sipariş verilir konulu yazımız

Amazon.com hangi ürünleri sipariş edebilirim?

Öncelikle gerçekten alışveriş yapmaya karar verdiğiniz zaman üye girişi yapın. Çünkü hangi ürünün, üyeliğinize ait kayıtlı adrese teslimat yapılabileceği veya yapılamayacağı o şekilde görülebiliyor. Üye girişi, yapmanızın ardından örneğin amazon.com adresine telefonları arattınız. Yapmanız gereken sol tarafta bulunan ”ship to turkey” yani Türkiye’ye gönderimi mevcut butonunu seçmeniz. Bu şekilde gönderimi yapılabilecek ürünler listelenecektir. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar sipariş verebilirsiniz. Tabi telefonların ülkemiz de kullanımı için pasaportunuza kayıt ettirmeniz gerekecektir. İşlem basit ancak ücreti 150 TL 🙂 Bunu hesap etmeyi unutmayın lütfen. Yaralayıcı, patlayıcı ve tehlikeli maddelerin ülkemize getirilmesi yasak olup gümrükte alınmayacaktır.

Amazon.com siparişi verdim, ürün kaç günde gelir?

Ben normal kargo ücreti ödemiştim. (Sipariş sonunda ekstra kargo ücreti alabiliyor, hızlı kargo elbet daha pahalı) Ve abartmıyorum 10 günde geldi!

Siparişi verdim, başka ne yapmam gerekecek?

Siparişinizi verdikten sonra UPS Kargodan size bir mail gelecek. Bu mail de bir belge olacak. Bunu doldurmanız, imzalamanız ve UPS’e gerek mail ile gerekse faks ile göndermeniz gerekecek. Bu arada okunaklı bir şekilde fotoğrafını çekip, gelen maile cevap olarak gönderebilirsiniz.

Amazon.com vergi ücreti ne kadar?

%10-20 arası diyebilirim. Şanslıysanız bazen gümrükten vergisiz geçebiliyor 🙂

Amazon.com Türkçe olarak nasıl kullanabilirim?

Amazon.de adresine girerek site dilini TR seçebilirsiniz. Tabi buraya da üye olmanız gerekecek. Bu arada amazon.com dolar ile, amazon.de euro ile ödeme alıyor.

Sonuç olarak her ürün için olmasa da amazon.com veya amazon.de kullanmanızı öneririz. Devir, tasarruf devri! 🙂

İyi alışverişler.

Sorularınızı yorum yaparak lütfen sorun. 12 saat içinde cevaplayacağız 🙂

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...