B12 Vitamini her ne kadar günümüz de insanlar tarafından önemi o kadar bilinmese de gerçekten vücudumuz için önemli bir değerdir. Vücudumuzun adeta vazgeçilmez vitamini olan B12 ile ilgili olarak aradıklarınızı yazımız da bulacaksınız.

B12 Vitamini neler de bulunur?

B12 Vitamini et, süt, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerin de bulunmaktadır. Özellikle kırmızı et ve ton balığında yüksek oran da B12 vitamini bulunmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri?

En başlıca belirtileri arasında uykusuzluk, yorgunluk, bitmek bilmeyen halsizlik, daha geç iyileşen yaralar ve ağız için de aftlar meydana gelmektedir. Tabi bunlardan başka nedenler de B12 eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

B12 Vitamini eksikliğini yaşayan birisi olarak;

Uykumu hiç alamıyordum, kulağım da hafif çınlamalar oluyordu. Halsizlik ve bitkinlik mevcuttu. Ara ara ağzım da aft çıkıyordu. Ve B12 değerim 80 çıktı test sonucu. Yani çok düşüktü. İğne tedavisi uygulandı ve 1 hafta da güzel konuma ulaştı. Sağlık sorunlarım kalmadı diyebilirim. Öncelikli olarak doktora gözükmeniz de fayda muhakkak var.

B12 Vitamini Eksikliği nedenleri?

B12 Vitaminini besinlerden yeteri kadar almamak bu sorunun başlıca nedenidir. Eğer ki B12 Vitaminini yeterince aldığınızı düşündüğünüz hal de değeriniz düşük çıkıyorsa daha başka sorunlar mevcuttur. Vücudunuz B12 vitaminini kullanamamaktadır. Bunun için de doktorunuz başka çözüm yolu önerecektir.

b12 vitamini

B12 Vitamini Tedavisi nedir?

B12 Vitamini tedavisi için muhakkak doktorunuzun test yaptırması gerekmektedir. B12 değeriniz düşük ise sizlere iğne veya ilaç takviyesi ile B12 vitamininizi artırmaya çalışabilir. Aynı takdir de siz de B12 vitaminin bolca bulunduğu ürünleri tüketerek değerinizi yükseltebilirsiniz.

Asliyla.com olarak sizlere bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, doktor kontrollerinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtmeliyiz.

 

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...