Öldürmeyip Süründüren Yemekler!

Her milletin kendine özgü yemek kültürü ve yeme tarzı vardır. Fakat bu yiyecekler “yok artık!” dedirtecek cinsten. Bazılarını görünce mideniz kalkacak bazılarını gördüğünüzde ise adeta şok olacaksınız. Dünyaca yenen 10 sıra dışı yemeği sizler için araştırdık ve yorumunuza açık bir şekilde sunuyoruz. Belki de kim bilir sizler de dünya turuna çıktığınız da bu yemeklerden tatmak isteyecek veya tatmak zorunda bırakılacaksınız. 🙂 Haydi hep birlikte dünyada yenen 10 sıradışı yemek nedir bir göz atalım.

1- Balut

Daha listemizin ilk sırasındaki yemeği görür görmez inanmayacaksınız fakat bu yemek ne yazık ki gerçek! Balut, ördek fetus yumurtası anlamına gelmektedir. Ördek embriyosu canlı olarak haşlanır ve kabukları soyularak yenmeye başlanır. Daha çok Güneydoğu Asya ülkelerinde göreceğiniz bu yemek biz Türkleri hayretler içerisinde bırakıyor doğrusu.

And peel away some of the shell

2- Kuş Yuvası Çorbası

Sizler belki üstüne para verseler dahi yemeyeceğiniz bu yemeği Çinliler kilogramını 2000 dolara satın almaktadır. Evet yanlış duymadınız! Oldukça pahalı olan bu çorba kuş yuvasının suda buğulaması yapılarak pişirilmektedir.

birds_nest_soup

3- Casu Marzu

Casu Marzu, Türkçe’de çürümüş peynir olarak adlandırılmaktadır. Koyun sütünden elde edilen bu peynir fermente edilmektedir. Canlı kurtçuklar tarafından yapılan bu peynir İtalya’da tüketilmektedir.

casu-marzu-rotten-cheese

4- Hormigas Culonas

Görünüş olarak diğer yemeklerden daha cazip görünen bu yemek aslında bir karınca! Uzaktan bakıldığında fasulyeye benzese de yaklaştıkça bir karınca olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Kavrularak yenilen büyük sulu karıncalar fıstık gibi tuzlu bir tada sahiptir.

fried_ants

5- Kopi Luwak

Misk kedilerinin dışkısından elde edilen Kopi Luwak, son 20 yıl içerisinde son derece özel bir ürün haline gelmiştir. Her ne kadar mide bulandırıcı olsa da fiyatı ile dudak uçuklatacak cinsten. Kilogramı 700 dolara satılan bu kahve meyvelerini deneyip denememek size kalmış. 🙂

kopi_luwak_coffee

6- Kirpi Balığı (Fugu)

Ağzınıza sizi öldürebilecek potansiyelde olan bir yemeği kendi isteğinizle koymak ister misiniz? Eğer düzgün pişmezse o zaman vay halinize! Dünyanın 2. en ölümcül omurgalısı olan kirpi balığı, siyanüre oranla 1200 kat daha çok ölümcül toksin içermektedir.

puffer-fish-or-fugu

7- Sıçanlar

Listenin belki de en mide bulandırıcı yemeklerinden olan sıçanlar, Kenya’dan sonra diğer ülkelerde de tüketilmeye başlanmıştır.

rats

8- Yılan Şarabı

Yılan şarabı, Çin’de bir çok bölgesel mutfakların geleneksel bir parçası haline gelmiştir ve sağlığa pek çok faydasının olduğu savunulmaktadır.

snake_wine_large

9- Surstömming

Çürümüş balık olarak adlandırılan Surstömming, Kuzey İsveç’de eşsiz bir yemektir. 6 ay boyunca fermente edilen bu balıkları yemesini düşünmek bile mide bulandırıcı!

surstomming-rotten-fish

10- Tarantula

Genellikle Kamboçya’da yenilen tarantulalar, derin yağda kızartılarak tüketilmektedir. Pek çok çeşidi olan tarantulanın sadece kolları ve üst gövdesi yenmektedir.

tarantulas

 

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...