Hüznün Kenti Saraybosna 

Bir zamanlar topraklarımıza dahil olan Bosna Hersek ile hala kardeşçe bir ilişki sürdürdüğümüz söylenebilir. Sırbistan ile yaşadığı savaşta oldukça hırpalanan Bosna Hersek adeta bir hüzün kenti haline gelmiştir. Bu yazımızda Bosna Hersek’e gitmek isteyenler ve tarihi bir gezi düzenlemek isteyenler için bir kaç tüyo vereceğim. Özellikle başkenti olan Saraybosna hem yemekleri hem de savaştan kalan izleri ile sizleri çok etkileyecektir. Eminim ki siz de benim gibi bu şehre adeta vurulacak ve doyamayacaksınız. Sırp, Boşnak ve Hırvatların bir arada yaşadığı bu ülkede, kilise çanlarını duyduktan 5 dakika sonra ezan sesi duyabilmeniz mümkündür. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ve savaşın asla unutulmadığı Bosna Hersek’de Türklerin de ağırlıkta olduğunu görebilirsiniz. Araba kiralayarak yaptığımız bu gezintiden yola çıkarak sizlere faydalı bilgiler vereceğimi umuyorum. 🙂

Başçarşı’nın Göz Bebeği: Sebil (Sebilj)

Saraybosna’ya adımınızı atar atmaz uğrayacağınız yerlerden biri de tabii ki Sebil. Sebil meydanında dikkatinizi ilk olarak çeken şeylerden biri güvercinlerdir. Meydanda bulunan yüzlerce güvercin adeta Bosna Hersek’in özgürlüğünü temsil etmektedir. Eğer bir gün yolunuz Saraybosna’ya düşerse sizlerde bu kuşları besleyip, izleyebilirsiniz. 🙂

b612_20160926_112158       img_20160930_105226

Tadından Yenmeyen Boşnak Mantısı (Klepa)

Klepanın bizim Türk mantısından tek farkı daha büyük ve daha içi dolu olmasıdır. Üzerindeki süzme yoğurdu ve sosu ile adeta lezzet şöleni yaşatan Klepa, Saraybosna’ya gittiğinizde mutlaka yenmesi gereken yiyeceklerdendir. Ve bu Klepa kesinlikle Avlija’da yenmelidir! 🙂

b612_20160930_160805

Boşnakların Meşhur Yemeği: Cevapi

Akşam yemeği için farklı bir yemek önerisinde bulunacak olursak bu tabii ki de Cevapi’dir. Saraybosna’nın hemen hemen her yerinde özellikle Başçarşı’da bu köftecilere rastlamanız mümkündür. Yanında soğan ile servis edilen Cevapi, bizdeki Tekirdağ köftesine benzetilmektedir.

img_20160926_151823

Bakır Cezveler İçinde Boşnak Kahvesi

Sunumu ile dikkatleri üzerine çeken Boşnak kahvesinin aslında tat olarak Türk kahvesinden pek bir farkı yoktur. Bakır cezve içinde ve yanında lokum ile getirilen Boşnak kahvesini yine de bir tatmanızı öneririm. Yer olarak soracak olursanız Kafe Kaffa ve Morica Han tercih edilebilir.

img_20160926_193131

Yemeden Sakın Dönme: Boşnak Böreği

Bosna Hersek denilince akla ilk gelen şey Boşnak böreğidir. Kıymalı, peynirli, ıspanaklı ve yoğurtlu… Her birinin ayrı bir lezzeti olan Boşnak böreğinin yanında bir de ayran oldu mu yeme de yanında yat. 🙂 Yalnız ayran isteyince sakın bizim buradaki gibi sıvı bir şey geleceğini beklemeyin. Onlardaki ayran kültürü daha çok yoğurda benzemekte yani daha koyu kıvamlı olmaktadır.

img_20160928_094229

Tatlı Severlerin Uğrak Adresi: Ramis !

Eğer Saraybosna’da canınız tatlı çekerse gitmeniz gereken yer kesinlikle Ramis olmalıdır. Başçarşı’nın göbeğinde yer alan Ramis, bizi öncelikle makaronları ile cezbetti. Daha sonraki her gün de ziyaret ettiğimiz Ramis’de bir sıcak kahve ile pastanın tadı hiç bir şeye değişilmez doğrusu.

b612_20160928_104256

Harika Manzarası İle Mostar Köprüsü

Bosna Hersek’in farklı güzellikteki diğer bir şehri ise Mostar! Mostardaki meşhur Mostar Köprüsü görülmeye değecek güzellikte doğrusu. Mostar Köprüsünden atlayan gençler gördüğünüzde ise sakın şaşırmayın. 🙂 Turistik bir bölge olduğundan dikkat çekmek amacı ile köprüde böyle etkinlikler düzenlenmektedir. Saraybosna ile aralarında yaklaşık bir buçuk saat mesafe bulunan Mostar’a giderken göreceğiniz eşsiz manzaralar sayesinde eminim ki hiç sıkılmayacaksınız.

img_20160927_131303

Bosna Hersek Para Birimi: BAM

Bosna Hersek para birimi Bosna Markı yani BAM’dır ve Türk lirasından yaklaşık olarak iki kat değerlidir. Şu an ki hesaplamaya göre 1 BAM=1,92 TL.

img_20161204_183857

Alabileceğiniz Hediyelikler

Bosna Hersek’e gittiğimde hatıra olarak ne alabilirim diye düşünüyorsanız size bir kaç öneride bulunayım. Boşnak kahvesinin tadını beğendiyseniz kendinize ve sevdiklerinize birer paket almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Bosna Hersek’ özgü anahtarlık, buzdolabı magneti ve soda açacağı da alınabilecek hediyelikler arasında yer almaktadır.

img_20161201_183153

Bosna Hersek – Türkiye Kardeşliği

Özellikle 1992-1995 tarihleri arasında Sırbistan ile yaşadığı savaş sırasında, Türkiye Bosnalılara karşı desteğini esirgememiştir. Günümüzde ise Bosna Hersek’te Türkçe yabancı dil olarak okutulmaktadır. Ayrıca Saraybosna’da Türkiye’nin hediye ettiği “İstanbul” yazılı otobüsleri de gözünüzden kaçmayacaktır. Hem sosyal hem de kültürel yönden aramızda bağlılık bulunan Saraybosna’ya gittiğinizde ise Bosna Hersek ve Türkiye bayrağını yan yana görmeniz mümkündür. 🙂

img_20160926_125718

Son olarak eğer nerede konakladığımızı öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 🙂

 

 

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...