Bugün çok ama çok güzel bir papağan türü olan Sultan Papağanı hakkında konuşacağız. Bu yazımı okuduğunuza göre büyük ihtimalle Sultan Papağanı besliyor veya beslemek istiyorsunuz. İşte şimdi sıkı durun 🙂

Bu güzel papağanlar hakkında detaylı bir yazı yazacağım. Ve şunu ilk olarak belirtmek istiyorum ki gerçekten çok güzel bir tür. Bir o kadar da zorlu bakımlara sahip. Ama gözünüzün korkmasına gerek yok. İşte başlayalım.

Sultan Papağanlarının Cinsiyet Ayrımı nasıl yapılır?

Sultan Papağanları tek tür değildir. Kendi içinde bir çok türe sahiptir. Pear Pied, Pied, Gray, White diye devam eder. Türler arasında da cinsiyet ayrımı değişebiliyor. Ama şunu söylemeliyim ki kuşçuların cinsiyet söylemlerine çok da aldırış etmeyin. Bazıları kötü niyetli olarak, bazıları ise bilmeden cinsiyet tahminini yanlış yapabiliyor.

Sultan Papağanların Cinsiyetinin çoğu kişi tarafından yanaklarında ki kırmızılıktan öğrenildiği bilinir. Aslında buna yanlış diyemem. Ama doğru da diyemem. (3 yıl baktığım yanağı koyu kırmızı papağanım dişi çıkmıştı 🙂 ) Normal de yanağında ki kırmızı benek koyu ise erkek denir, silik ise dişi. Ama kendi başıma gelen olaylar ve araştırmalarım sonucu bunun doğru olmadığını anladım.

2wdrgiq

Sultan Papağanın Cinsiyetini bulmak için ;

  • Ötüşlerini takip etmek gerekir. (Düz ve sabit melodili dişidir,farklı farklı melodili ve güzel güzel öten ise erkektir.)
  • Daha da önemlisi kanat altına bakmak lazım. (Lütfen bakarken Sultanınızı yıpratmayın)
  • Son olarak yanaklara bakılabilir. (Kesinlikle cinsiyet belirleme de faktör değildir)

Sultan Papağanı üretimi nasıl yapılır?

Sizlere tavsiyem Cinsiyetlerinden emin olmanız. Yoksa benim gibi 2 erkek Papağanı 1 yıl boyunca tek kafeste beslersiniz. Bir dişi, Bir erkek Sultan Papağanı kafeste beslemeye başladınız. İlk aşama tamamdır!

Sultan Papağanı için kafes boyutları nasıl olmalıdır?

Sultan Papağanlarında önemli olan kafesin yüksekliğinden çok genişliğidir. Tabi ki yüksek olması da önemlidir ama Sultan Papağanları daha çok geniş kafesleri severler. 2 Papağanın da olduğunu düşünürsek bu konuyu tekrar düşünmeniz lazım. Üremeleri için geniş alanlar ararlar. Kafes içerisine oyun oynayacağı alanlar kurabilirsiniz. Ya da oyuncaklar alabilirsiniz. Ancak eş tutmasını istiyorsanız yemlik ve suluk hariç bir şey almanızı önermeyeceğim. (Tünek ve yuvalığı unutmayız tabi 🙂 )

Eş tutmaları gerçekten zor bir konudur. Yani bir Muhabbet Kuşuna kıyasla eş tutmaları ve üremeleri daha zordur. Bu biraz şans işi diyebilirim. Ve Sultanlarınızın bir birine ne kadar uyum sağladığı ile ilgilidir. Yumurtadan çıkmaya başladıktan 2 ay sonra artık ergen bir sultan papağanı görünümünü alır. Büyümeleri hızlı olur. Ötüşler ise 6 ay geçtikten sonra başlar. Bu yüzden Cinsiyet tespiti yapmak için o Sultan Papağanın en az 6 aylık olması gerekir.

sultan papağanı - sultan papağanları

sultan papağanı – sultan papağanları

Sultan Papağanı yaşı nasıl tespit edilir?

Dış görünüşü daha çok öneme sahip. Tırnakları, gagası, tüyleri, kanat altı ve tavırları yaşı hakkında bilgi verir. Eğer ki genel de uyku halinde , tırnakları kırılmış ve gagası kat kat ise yaşlı veya hasta bir sultan papağanıdır.

Sultan Papağanları beslenmesi nasıl yapılmalıdır?

Beslenme Sultan Papağanları için çok önemli bir konudur. Sultan Papağanlara özel yemlerden alınıp aç bırakılmadan beslenmeleri yapılmalıdır.

Sultan Papağanı nasıl evcilleştirilir?

Evcilleşmesi için kesinlikle çift sultan yerine tek bir sultana bakmanız gerekmektedir. Çift sultanların size alışması zor hatta imkansız olacaktır. Çünkü sizin yerinize eşinizi seçecektir.

Evcilleştirmek istiyor, onunla arkadaşlık kurma fikirleriniz varsa kesinlikle sabırlı olmalısınızdır. Unutmayın, Sultan Papağanları çok akıllı hayvanlardır. Tavsiyemiz yavru sultan papağanı almanızdır. Bu şekilde daha kolay evcilleştirebilirsiniz.

Sultan Papağanı hakkında bilinmesi gerekenler

Yaramaz Papağanlardır. İlgi isterler. İlgilenmez ve evde yalnız bırakırsanız tüylerini yolup depresyona girebilirler.

Sabahları özellikle çok öterler, bu normaldir. Komşularım rahatsız olur! Ne yaparım! – diye düşünüp, hayvanların üstünü iyice örtecekseniz (ötmesin diye) bir daha düşünün derim.

Gerçekten ilgi, bakım isteyen harika hayvanlardır. Bu ilgiyi verebilecek misiniz? Bunu tekrar tekrar düşünün.

Size alıştığında bir insan kadar hatta daha iyi arkadaşlık edebiliyor! Çok sevimli ve dost canlısı bu papağanları bakmanızı tavsiye ederiz!

Cinsiyet, Yaş, Üremesi, Bakımı ve her türlü Sultan Papağanlarınız hakkında sorularınızı buradan alabilirim. Yorumlarınızı bekliyorum!

  Beğendiysen tıklayabilirsin! 🙂
No votes yet.
Please wait...